Kategoriler
ESPOR Genel

TESFED Milli Eğitim Bakanlığı İle Protokol İmzaladı!

TESFED Tarafından 19 kasımda gerçekleşen duyuruda liseli espor severler için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ile ön protokol imzalandığını açıkladı.

TESFED tarfından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Federasyonumuz ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde uzun zamandır çalıştığı iş birliği protokolü ile;

Öğrencilerimizin; E-Spor aktiviteleri sayesinde sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma ve görev dağıtma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yenilikler edinmesi,

E-Spor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi,

E-Spor kültürünün oluşturulması için çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılması, – Öğrencilerin E-Spor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması,

E-Spor kültürünün; yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirerek öğrencilerin kariyer planlamasına yardımcı olmasının sağlanması, amaçlanmaktadır.

Kategoriler
ESPOR Genel

Espor Nedir?

Espor, basit bir şekilde açıklanacak olursa bilgisayar oyunlarında profesyonelleşmiş oyuncuların profesyonel liglerin, takımlarına katılarak oyuncular ile oynanmasıdır.

Espor, dünya da son dönemde son derece hızla gelişen bu dijital spor olarak karşımıza çıkıyor.  Oyuncuların fiziksel ve zihinsel becerini geliştirmelerinin yanında ciddi antremanlar da yapmaları gerekiyor. Tabi ki oyuncuların taktik bilgisi ve mental yapıları her şeyden önce geliyor.

Elektronik sporlar, günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Hatta kimi zaman fiziksel sporlardan daha fazla konuşulur hale geldi. Elektronik sporlar gün geçtikçe hızla büyüyüp gelişmeye devam ediyor.

Espor nasıl oluyor?

Öncelikle bir oyunun elektronik sporlara dahil olabilmesi için belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Mesela, oyuna başlangıç aşamasında tüm oyuncuların kendi alanında olabildiğince özgür ve eşit şartlarda oyuna başlayabilmesi gerekiyor. Oyun bittikten hemen sonra ise tekrar aynı şartlara geri dönüyor olabilmesi lazım. Bunların başlıca örnekleri; League of Legends, DOTA 2, CS GO, PUBG, Owerwatch ve Hearthstone gibi çok daha fazlası mevcut.

Yatırımlar aldı başını gidiyor.

Espor, 2000’li yılların başından beri var fakat yükselişini ve yatırımlarını son 5 yılda aldı diyebiliriz. Son dönemde özellikle büyük futbol takımlarının ve NBA takımlarının yatırımlarıyla hızına hız katmaya devam ediyor. League of Legends’i baz alırsak bir takım kurmanın maliyeti yaklaşık olarak 200 – 300 tl civarında olduğunu söylememiz mümkün, tabi bu rakam takımların hedeflerine ve yatırımcılarına göre değişiklik gösteriyor.

Espor, aslında futbol takımlarının bu sektöre girmesiyle tanınmışlığını en üst seviyelere çıkardı diyebiliriz. Ülkemizde ilk olarka Beşiktaş, 2015 yılında girmiş ve ciddi başarılar elde etmişti. 2016 yılında ise hem Fenerbahçe hemde Galatasaray, espora katılmasıyla tamamen tanınmışlık derecesini arttırmış oldu. Özellikle günümüzde yeni nesilin futbol, basketbol gibi fiziksel sporlara olan ilgisi espora doğru kaydığını söyleyebiliriz. Dünya çapında yapılan Şampiyonluk mücadelelerinde ki yayınlarda seyirci sayısı milyonlara ulaştığı görülüyor.