Kategoriler
ESPOR Genel

TESFED Milli Eğitim Bakanlığı İle Protokol İmzaladı!

TESFED Tarafından 19 kasımda gerçekleşen duyuruda liseli espor severler için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ile ön protokol imzalandığını açıkladı.

TESFED tarfından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Federasyonumuz ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde uzun zamandır çalıştığı iş birliği protokolü ile;

Öğrencilerimizin; E-Spor aktiviteleri sayesinde sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma ve görev dağıtma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yenilikler edinmesi,

E-Spor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi,

E-Spor kültürünün oluşturulması için çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılması, – Öğrencilerin E-Spor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması,

E-Spor kültürünün; yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirerek öğrencilerin kariyer planlamasına yardımcı olmasının sağlanması, amaçlanmaktadır.

Kategoriler
ESPOR

Espor Bilet Gelirleri Arttı

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, e-spor’a yönelik yapılan detaylı araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinin yanı sıra medya yansımalarından da derlediği bilgilere göre, e-spor bilet gelirlerinin 2016 yılına göre 32 milyon dolar artış göstererek 59 milyon dolara ulaştığı görüldü. Bunun yanı sıra, 2017 yılında yapılan tüm e-spor etkinliklerinde toplam ödül tutarının ilk defa 100 milyon doları aşarak 112 milyon dolar seviyesine yükseldiği belirlendi. Dijital oyun pazarı içinde dünyada ilk 20 içerisinde yer alan Türkiye’nin e-spor taraftarı ise 4 milyon olarak tespit edildi.

KÜRESEL E-SPOR GELİRLERİ 2018 YILI SONUNDA YÜZDE 38,2 ARTACAK

Ajans Press ve ITS Medya’nın gerçekleştirdiği incelemede e-sporun medya karnesi de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde,2016-2018 yılları arasında e-sporu konu alan 3 bin 186 haber yansıması tespit edildi.Elde edilen veriler neticesinde, e-spor’un küresel ölçekte büyük bir pazara sahip olduğu gözler önüne serildi. 2018 yılı sonunda ise e-spor gelirlerinin artacağı düşünülürken, yüzde 38,2 yükselerek 906 milyon dolara ulaşacağı öngörüldü.

Bununla beraber markaların e-spor endüstrisine 694 milyon dolar yatırım yapması ile birlikte, 2021 yılına kadar yatırımların 1,4 milyar dolara ulaşması ve toplam e-spor gelirlerinin yüzde 84’ünü oluşturması beklenen tespitler arasında yer aldı. E-spor’un olumlu ve olumsuz yanlarına dikkat çeken raporda, eğitim materyali olarak kullanılması, yabancı dil öğrenmeye etkili olması, strateji geliştirme ve hızlı karar verebilme becerisini geliştirmesi artı yönleri olarak verildi. Olumsuz yönleri ise; dil gelişiminde aksama, duygu kontrolünde zorluk, asosyalleşme ve obezite şeklinde belirtildi.

Rapor, e-spor’un profesyonelleşerek internet kafelerden çıkıp stadyumlara taştığını vurguladı. Profesyonel olarak e-spor yapanların ise ne kadar ağır bir antrenman programına sahip oldukları ve disiplinli bir hayat yaşadıkları belirlendi. Taraftarlarına bakıldığında da geleneksel spor taraflarına kıyasla daha sosyal ve centilmen oldukları görüldü.

Fanatik

Kategoriler
DİĞER ESPOR Manşet

Cristian Fuchs, Fifa Takımı Kuruyor

Daily Mail’in haberine göre 2 sene önce ki Premier lig Şampiyon’u Leicester City’nin tecrübeli sol bek oyuncusu Cristian Fuchs, espor takımı kuran ilk Premier lig oyuncusu olacak.

Fuchs, dünyanın her tarafından destekçisi olacağına inandığı bir FİFA takımı kuracak. Fuchs, ayrıca ilerleyen zamanlarda ise diğer video oyunlarda da takım kurmayı hedeflediklerini söyledi. Son dönemde bilindiği üzere Tottenham oyuncuları Fortnite’ten esinlenerek gol sevinçleriyle gündeme gelmişlerdi.

Fifa’da dünyaca ünlü futbol takımları, Manchester City, Paris-Saint Germain, West Ham ve daha şimdiden dahil olan büyük isimlerle oyun turnuvalarında kendilerini temsil eden FIFA oyuncularına ciddi yatırım yaptı. PSG ve Schalke, FIFA’nın dışındaki, Rocket League, League of Legends ve DOTA 2 gibi oyunlara da yatırım yaparak bir adım daha ileri gitti. Tabi ki ülkemizde de önde gelen büyük futbol kulüpleri de ciddi yatırımlar yaptılar.

Genel itibariyle espor takımları olan futbol kulübü sayısı 200’ü geçmiş durumda.

 

Kategoriler
ESPOR Genel

Espor Nedir?

Espor, basit bir şekilde açıklanacak olursa bilgisayar oyunlarında profesyonelleşmiş oyuncuların profesyonel liglerin, takımlarına katılarak oyuncular ile oynanmasıdır.

Espor, dünya da son dönemde son derece hızla gelişen bu dijital spor olarak karşımıza çıkıyor.  Oyuncuların fiziksel ve zihinsel becerini geliştirmelerinin yanında ciddi antremanlar da yapmaları gerekiyor. Tabi ki oyuncuların taktik bilgisi ve mental yapıları her şeyden önce geliyor.

Elektronik sporlar, günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Hatta kimi zaman fiziksel sporlardan daha fazla konuşulur hale geldi. Elektronik sporlar gün geçtikçe hızla büyüyüp gelişmeye devam ediyor.

Espor nasıl oluyor?

Öncelikle bir oyunun elektronik sporlara dahil olabilmesi için belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Mesela, oyuna başlangıç aşamasında tüm oyuncuların kendi alanında olabildiğince özgür ve eşit şartlarda oyuna başlayabilmesi gerekiyor. Oyun bittikten hemen sonra ise tekrar aynı şartlara geri dönüyor olabilmesi lazım. Bunların başlıca örnekleri; League of Legends, DOTA 2, CS GO, PUBG, Owerwatch ve Hearthstone gibi çok daha fazlası mevcut.

Yatırımlar aldı başını gidiyor.

Espor, 2000’li yılların başından beri var fakat yükselişini ve yatırımlarını son 5 yılda aldı diyebiliriz. Son dönemde özellikle büyük futbol takımlarının ve NBA takımlarının yatırımlarıyla hızına hız katmaya devam ediyor. League of Legends’i baz alırsak bir takım kurmanın maliyeti yaklaşık olarak 200 – 300 tl civarında olduğunu söylememiz mümkün, tabi bu rakam takımların hedeflerine ve yatırımcılarına göre değişiklik gösteriyor.

Espor, aslında futbol takımlarının bu sektöre girmesiyle tanınmışlığını en üst seviyelere çıkardı diyebiliriz. Ülkemizde ilk olarka Beşiktaş, 2015 yılında girmiş ve ciddi başarılar elde etmişti. 2016 yılında ise hem Fenerbahçe hemde Galatasaray, espora katılmasıyla tamamen tanınmışlık derecesini arttırmış oldu. Özellikle günümüzde yeni nesilin futbol, basketbol gibi fiziksel sporlara olan ilgisi espora doğru kaydığını söyleyebiliriz. Dünya çapında yapılan Şampiyonluk mücadelelerinde ki yayınlarda seyirci sayısı milyonlara ulaştığı görülüyor.