Kategoriler
ESPOR Genel LEAGUE OF LEGENDS Manşet

Riot Games, MSI 2019 şarkısını yayınladı

Takımlar bu Mayıs’ta MSI’ dan başarıları ülkelerine getirmeye çalışacaklar.

Riot Games, genellikle yıllık uluslararası turnuvaları için çeşitli özelliklerde şarkılar çıkartıyor. Bu yıl da çok farklı olmadı – Riot sonunda League of Legends’ın yaklaşan 2019 Sezon Ortası Turnuvası için şarkısını açıkladı .

Şarkının adı “Bring Home the Glory” ve Riot Music Team ve şarkıcı Sara Skinner ortaklığında yapıldı. Şarkı, MSI bu Mayıs ayında başladığında hangi takımların ne için mücadele edeceğini güzel bir şekilde temsil ediyor. Şarkı sözleri basit ama güçlü: “Hikayenizi tarih, gurur ve ülke içine yazın, her şeye sahip olabilirsiniz, bu yüzden zaferi canlı canlı eve getirin.”

MSI başladığında takımlar bölgelerine/ülkelerini zafer getirmek için mücadele edecek – bu yılın ilk büyük uluslararası etkinliği.

League of Legends’ın 2019 sezonu “ Awaken ” şarkının yavaş yavaş başlayıp koroda şaşırtıcı bir düşüşe neden olan benzer bir şarkı ilerlemesine sahipti.

MSI 2019′ da temsilcimiz 1907 Fenerbahçe’ ye başarılar diliyoruz.

Kategoriler
ESPOR

Espor Bilet Gelirleri Arttı

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, e-spor’a yönelik yapılan detaylı araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinin yanı sıra medya yansımalarından da derlediği bilgilere göre, e-spor bilet gelirlerinin 2016 yılına göre 32 milyon dolar artış göstererek 59 milyon dolara ulaştığı görüldü. Bunun yanı sıra, 2017 yılında yapılan tüm e-spor etkinliklerinde toplam ödül tutarının ilk defa 100 milyon doları aşarak 112 milyon dolar seviyesine yükseldiği belirlendi. Dijital oyun pazarı içinde dünyada ilk 20 içerisinde yer alan Türkiye’nin e-spor taraftarı ise 4 milyon olarak tespit edildi.

KÜRESEL E-SPOR GELİRLERİ 2018 YILI SONUNDA YÜZDE 38,2 ARTACAK

Ajans Press ve ITS Medya’nın gerçekleştirdiği incelemede e-sporun medya karnesi de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde,2016-2018 yılları arasında e-sporu konu alan 3 bin 186 haber yansıması tespit edildi.Elde edilen veriler neticesinde, e-spor’un küresel ölçekte büyük bir pazara sahip olduğu gözler önüne serildi. 2018 yılı sonunda ise e-spor gelirlerinin artacağı düşünülürken, yüzde 38,2 yükselerek 906 milyon dolara ulaşacağı öngörüldü.

Bununla beraber markaların e-spor endüstrisine 694 milyon dolar yatırım yapması ile birlikte, 2021 yılına kadar yatırımların 1,4 milyar dolara ulaşması ve toplam e-spor gelirlerinin yüzde 84’ünü oluşturması beklenen tespitler arasında yer aldı. E-spor’un olumlu ve olumsuz yanlarına dikkat çeken raporda, eğitim materyali olarak kullanılması, yabancı dil öğrenmeye etkili olması, strateji geliştirme ve hızlı karar verebilme becerisini geliştirmesi artı yönleri olarak verildi. Olumsuz yönleri ise; dil gelişiminde aksama, duygu kontrolünde zorluk, asosyalleşme ve obezite şeklinde belirtildi.

Rapor, e-spor’un profesyonelleşerek internet kafelerden çıkıp stadyumlara taştığını vurguladı. Profesyonel olarak e-spor yapanların ise ne kadar ağır bir antrenman programına sahip oldukları ve disiplinli bir hayat yaşadıkları belirlendi. Taraftarlarına bakıldığında da geleneksel spor taraflarına kıyasla daha sosyal ve centilmen oldukları görüldü.

Fanatik

Kategoriler
LEAGUE OF LEGENDS

8.1 Yamasını Özetledik!

League of Legends, 8.1 yamasını yayınladı. Artık yeni sezona girdik diyebiliriz. Yılın ilk yamasında bizleri neler bekliyor sizler için derledik. 

Şampiyonlar

Pasifi güçlendirildi.

Evelynn: “E-Kırbaç” yeteneğinde bekleme süresi hatası giderildi.

Graves: “Q” bekleme süresi ve mana bedeli düşürüldü. “W” yavaşlatma güçlendirildi fakat süresi kısaltıldı.

Heimerdinger: “R + Q” Evrim tareti hasarı azaltıldı.

Kayle: Saldırı gücü büyüme oranı ve ilave saldırı hızı azaltıldı. “E” ilk seviyelerde bekleme süresi arttı, son seviyelerde azaltıldı.

Skarner: Taban mana arttırıldı. “E” sersemletme süresi arttı.

Syndra: “R” hatalar giderildi.

Zoe: “Q” Zoe’nin yeni konumu belirlenmesi daha uzun zaman alacak. “W” Hextech silah kılıç artık minyonlardan düşmeyecek. “E” tuzak etkinleştirme süresi arttı. “R” Geçitten çıkış azaltıldı.

Kostüm ve İfadeler

Varus: Varus’un sanat görseli kostümü yenilendi.

Jax: Yüce Asa Jax Kostümü geliyor.

Yeni İfadeler: Penguen, Ashe ve Yasuo’ya özel ifadeler eklendi.

Kategoriler
ESPOR LEAGUE OF LEGENDS

League of Legends, 8. Sezon Başlıyor

League of Legends oyuncularının kasım ayından beri heyecanla bekledikleri 8. sezon 16 ocakta başlıyor. 

7. sezon ödüllerini çantalarına koyan oyuncular, yeni sezona büyük değişiklilerle girdiler. Oyundan tamamen IP kalktı. Riot Games, IP yerine mavi öz sistemini devreye soktu. Yeni sezon öncesi denemeleriyle birlikte seviye sınırlamasıda kalkmış oldu. Artık oyun sonunda IP veya mavi öz kazanmak yerine oyuncular, seviye atladıklarında şampiyon ve mavi öz ile ödüllendiriliyorlar. Sezon öncesi ile birlikte rün sistemi de değişerek daha basit ve daha adil bir kullanıma dönüştürüldü.

League of Legends oyuncuları, 2 aydır sabırsızlıkla yeni sezonun ne zaman başlayacağını merak ediyorlardı. Yeni sezon ile birlikte oyuncuların ligleri sıfırlanacak, oyuncular tekrardan dereceli kümelere yerleşebilmek için ilk oyun oynayacak ve oynadıkları oyunlarla yeni kümelerine yerleşecekler. Yerleşme sistemi oyuncuların oyunlar esnasından çıkardıkları oyunlar ile oluşacak MMR puanı ile belirleniyor.

 

Kategoriler
ESPOR Genel

Espor Nedir?

Espor, basit bir şekilde açıklanacak olursa bilgisayar oyunlarında profesyonelleşmiş oyuncuların profesyonel liglerin, takımlarına katılarak oyuncular ile oynanmasıdır.

Espor, dünya da son dönemde son derece hızla gelişen bu dijital spor olarak karşımıza çıkıyor.  Oyuncuların fiziksel ve zihinsel becerini geliştirmelerinin yanında ciddi antremanlar da yapmaları gerekiyor. Tabi ki oyuncuların taktik bilgisi ve mental yapıları her şeyden önce geliyor.

Elektronik sporlar, günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Hatta kimi zaman fiziksel sporlardan daha fazla konuşulur hale geldi. Elektronik sporlar gün geçtikçe hızla büyüyüp gelişmeye devam ediyor.

Espor nasıl oluyor?

Öncelikle bir oyunun elektronik sporlara dahil olabilmesi için belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Mesela, oyuna başlangıç aşamasında tüm oyuncuların kendi alanında olabildiğince özgür ve eşit şartlarda oyuna başlayabilmesi gerekiyor. Oyun bittikten hemen sonra ise tekrar aynı şartlara geri dönüyor olabilmesi lazım. Bunların başlıca örnekleri; League of Legends, DOTA 2, CS GO, PUBG, Owerwatch ve Hearthstone gibi çok daha fazlası mevcut.

Yatırımlar aldı başını gidiyor.

Espor, 2000’li yılların başından beri var fakat yükselişini ve yatırımlarını son 5 yılda aldı diyebiliriz. Son dönemde özellikle büyük futbol takımlarının ve NBA takımlarının yatırımlarıyla hızına hız katmaya devam ediyor. League of Legends’i baz alırsak bir takım kurmanın maliyeti yaklaşık olarak 200 – 300 tl civarında olduğunu söylememiz mümkün, tabi bu rakam takımların hedeflerine ve yatırımcılarına göre değişiklik gösteriyor.

Espor, aslında futbol takımlarının bu sektöre girmesiyle tanınmışlığını en üst seviyelere çıkardı diyebiliriz. Ülkemizde ilk olarka Beşiktaş, 2015 yılında girmiş ve ciddi başarılar elde etmişti. 2016 yılında ise hem Fenerbahçe hemde Galatasaray, espora katılmasıyla tamamen tanınmışlık derecesini arttırmış oldu. Özellikle günümüzde yeni nesilin futbol, basketbol gibi fiziksel sporlara olan ilgisi espora doğru kaydığını söyleyebiliriz. Dünya çapında yapılan Şampiyonluk mücadelelerinde ki yayınlarda seyirci sayısı milyonlara ulaştığı görülüyor.