Kategoriler
ESPOR Genel

TESFED Milli Eğitim Bakanlığı İle Protokol İmzaladı!

TESFED Tarafından 19 kasımda gerçekleşen duyuruda liseli espor severler için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ile ön protokol imzalandığını açıkladı.

TESFED tarfından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Federasyonumuz ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde uzun zamandır çalıştığı iş birliği protokolü ile;

Öğrencilerimizin; E-Spor aktiviteleri sayesinde sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma ve görev dağıtma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yenilikler edinmesi,

E-Spor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi,

E-Spor kültürünün oluşturulması için çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılması, – Öğrencilerin E-Spor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması,

E-Spor kültürünün; yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirerek öğrencilerin kariyer planlamasına yardımcı olmasının sağlanması, amaçlanmaktadır.

Kategoriler
ESPOR Genel LEAGUE OF LEGENDS Manşet

Riot Games, MSI 2019 şarkısını yayınladı

Takımlar bu Mayıs’ta MSI’ dan başarıları ülkelerine getirmeye çalışacaklar.

Riot Games, genellikle yıllık uluslararası turnuvaları için çeşitli özelliklerde şarkılar çıkartıyor. Bu yıl da çok farklı olmadı – Riot sonunda League of Legends’ın yaklaşan 2019 Sezon Ortası Turnuvası için şarkısını açıkladı .

Şarkının adı “Bring Home the Glory” ve Riot Music Team ve şarkıcı Sara Skinner ortaklığında yapıldı. Şarkı, MSI bu Mayıs ayında başladığında hangi takımların ne için mücadele edeceğini güzel bir şekilde temsil ediyor. Şarkı sözleri basit ama güçlü: “Hikayenizi tarih, gurur ve ülke içine yazın, her şeye sahip olabilirsiniz, bu yüzden zaferi canlı canlı eve getirin.”

MSI başladığında takımlar bölgelerine/ülkelerini zafer getirmek için mücadele edecek – bu yılın ilk büyük uluslararası etkinliği.

League of Legends’ın 2019 sezonu “ Awaken ” şarkının yavaş yavaş başlayıp koroda şaşırtıcı bir düşüşe neden olan benzer bir şarkı ilerlemesine sahipti.

MSI 2019′ da temsilcimiz 1907 Fenerbahçe’ ye başarılar diliyoruz.

Kategoriler
ESPOR

Espor Bilet Gelirleri Arttı

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, e-spor’a yönelik yapılan detaylı araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinin yanı sıra medya yansımalarından da derlediği bilgilere göre, e-spor bilet gelirlerinin 2016 yılına göre 32 milyon dolar artış göstererek 59 milyon dolara ulaştığı görüldü. Bunun yanı sıra, 2017 yılında yapılan tüm e-spor etkinliklerinde toplam ödül tutarının ilk defa 100 milyon doları aşarak 112 milyon dolar seviyesine yükseldiği belirlendi. Dijital oyun pazarı içinde dünyada ilk 20 içerisinde yer alan Türkiye’nin e-spor taraftarı ise 4 milyon olarak tespit edildi.

KÜRESEL E-SPOR GELİRLERİ 2018 YILI SONUNDA YÜZDE 38,2 ARTACAK

Ajans Press ve ITS Medya’nın gerçekleştirdiği incelemede e-sporun medya karnesi de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde,2016-2018 yılları arasında e-sporu konu alan 3 bin 186 haber yansıması tespit edildi.Elde edilen veriler neticesinde, e-spor’un küresel ölçekte büyük bir pazara sahip olduğu gözler önüne serildi. 2018 yılı sonunda ise e-spor gelirlerinin artacağı düşünülürken, yüzde 38,2 yükselerek 906 milyon dolara ulaşacağı öngörüldü.

Bununla beraber markaların e-spor endüstrisine 694 milyon dolar yatırım yapması ile birlikte, 2021 yılına kadar yatırımların 1,4 milyar dolara ulaşması ve toplam e-spor gelirlerinin yüzde 84’ünü oluşturması beklenen tespitler arasında yer aldı. E-spor’un olumlu ve olumsuz yanlarına dikkat çeken raporda, eğitim materyali olarak kullanılması, yabancı dil öğrenmeye etkili olması, strateji geliştirme ve hızlı karar verebilme becerisini geliştirmesi artı yönleri olarak verildi. Olumsuz yönleri ise; dil gelişiminde aksama, duygu kontrolünde zorluk, asosyalleşme ve obezite şeklinde belirtildi.

Rapor, e-spor’un profesyonelleşerek internet kafelerden çıkıp stadyumlara taştığını vurguladı. Profesyonel olarak e-spor yapanların ise ne kadar ağır bir antrenman programına sahip oldukları ve disiplinli bir hayat yaşadıkları belirlendi. Taraftarlarına bakıldığında da geleneksel spor taraflarına kıyasla daha sosyal ve centilmen oldukları görüldü.

Fanatik

Kategoriler
ESPOR LEAGUE OF LEGENDS Manşet

Şampiyonluk Ligine 2019 yılında yeni sistem

League Of Legends Türkiye ofisinden 2019 yılına yönelik yeni bir açıklama yapıldı ve yeni sistem tanıtıldı. Geçen sezon Kuzey Amerika LCS’te uygulanmaya konulan franchising sistemi, Şampiyonluk liginde hayata geçirilecek. Bu sistem ile ligden düşme de ortadan kalkacak.

tr.lolesports.com’dan sisteme dair şu şekilde bir açıklama yapıldı;

” Bu yapıda:

  • Belirlediğimiz kriterleri karşılayan 10 takımla 3 senelik aralıklarla yeniden değerlendirilecek bir iş ortaklığı gerçekleştireceğiz
  • Bu 3 senelik süreçte ligden düşme olmayacak
  • Yükselme Ligi’ni kapatacağız ve altyapıyı güçlendirmek için Akademi Ligi’ni aktif hale getireceğiz

Bu sayede:

  • Ligin ve esporun gelişmesine yönelik bir yapı ve zihniyete sahip iş ortaklarımızla çok daha doğru ve hızlı adımlarla ilerleyebileceğiz
  • Hem takımların hem de ligin uzun vadeli planları ve gerekli yatırımları gerçekleştirebilmesi adına uygun zemini oluşturacağız
  • Riot Games Türkiye olarak güçlü ve dayanıklı bir ekosistemin temellerini oluşturmaya, seyircinin talep ettiği projelerin vücut bulmasına odaklanacağız “

Lig yapısına dair ise; “2012’den bu yana süren LoLespor macerası yıllar içinde mevsimlik tekil turnuvalardan, profesyonel bir lig yapısına evrildi. Bu gelişimin yakalanmasındaki en büyük etkenlerden birisi doğru yapılanma ve zihniyete sahip takımların katkısı oldu. Bu etkiyi arttırabilmek için 2019 Sezonu’yla beraber yapısal, finansal, sportif anlamda aynı sayfada olduğumuz takımlarla 3 senelik aralıklarla yeniden değerlendirilecek bir iş ortaklığı gerçekleştireceğiz. Bu sayede LoLespor’un nesiller boyunca sürecek bir spor haline gelmesi hedefine çok daha hızlı ulaşacağız. Halihazırda NA LCS ve LPL’de uygulanan, EU LCS’in de 2019 Sezonu’nda geçeceği ortaklık modellerinin faydalarını ilgili bölgelerde şimdiden görmeye başladık.” açıklamasına yer verildi.

Bu sistemin gelmesinin ana sebebi olarak ise daha sürdürülebilir bir lig yapısı, daha rekabetçi ve en önemlisi ise ligimizin gelişimi olarak anlatıldı.

Başvurular Ne Zaman?

20 Haziran 2018 – Başvuruların başlangıcı

20 Ağustos 2018 – Son başvuru tarihi

15 Eylül 2018 – İlk aşamayı geçen başvuruların belirlenmesi

15 Eylül – 15 ekim 2018 – Yüz yüze görüşmeler

15 Kasım 2018 – Takımların belirlenip sözleşmelerin imzalanması

Başvurular hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için ise slbasvuru@riotgames.com adresine e-posta yollamanız gerekmektedir.